HTML DOSYA YAPISI VE ANA ETİKETLERİ

Html sayfaları oluşturmak için html kodlarının bulunacağı html dosyası veya diğer adıyla html uzantılı dosyalar oluşturmalıyız.

Html dosyası oluşturmak için mouse’ a sağ tıklayıp yeni sekmesinden, yeni metin belgesi oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz metin belgesine örnek olması açısından bir ad verebiliriz. Meselâ “deneme” diyelim. Evet metin belgesini oluşturmuş olduk.

Fakat bu dosya html uzantılı dosya değil. Pekiyi bunu nasıl anlıyoruz? İsterseniz gelin bu dosyanın hangi uzantıyı taşıdığına bakalım.

Tekrar belgenin üzerine geldiğimizde sağ tıklayıp özellikleri açıyoruz. Belgenin genel özelliklerine baktığımızda “text” yani metin belgesi olduğunu görürüz. Şimdi bu dosyayı html dosyasına nasıl çeviririz onu anlatalım?

Aslında dosyaların uzantılarını değiştirmek için birçok metot olabilir. Fakat ben burada en çok kullanılan birkaç tanesi göstereceğim.

Tekrar “deneme” dosyasının üzerine gelip, sağ tıklayıp düzenle diyoruz. Yeni bir pencere açılmış oldu. Açılan pencereden dosya sekmesine tıklayıp farklı kaydet diyoruz. Kayıt türü yazan yerin hemen yanındaki butona tıklıyoruz. Tüm dosyalar yazan yeri seçtikten sonra deneme yazan yere gelip, deneme yazısının hemen yanına nokta (.) html yazıp kaydediyoruz. Böylece HTML dosyasını oluşturmuş olduk. 

Şimdi diğer bir metot’ u anlatmak istiyorum. Bu metot diğer göstermiş olduğum metottan daha kolay ve daha pratiktir. Tüm dosyaların uzantılarını görüp istediğimiz gibi değiştirebileceğiz.

Öncelikle bir klâsör oluşturmamız gerekecek.

Tekrar sağ tıklayıp yeni sekmesinden klâsör oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz klâsöre isim verebiliriz. İsterseniz klâsörün ismine “html dosyaları” adı verelim.

Şimdi daha önce oluşturduğumuz “metin belgesini” klâsörün içine atıyoruz. Ardından klâsörü açıyoruz. Klâsör içinde üst tarafta görünen “düzenle” sekmesine tıklayalım. “Klasör ve Arama Seçenekleri” ni seçtikten sonra açılacak pencereden görünüm sekmesine geliyoruz.

Aşağıda gördüğümüz seçeneklerden “Bilinen Dosya Türleri için Uzantıları Gizle” yazan yerin kliğini kaldırıp tamam diyoruz.

Böylece artık tüm dosyaların uzantılarını görüp istediğimiz gibi değiştirebileceğiz.

HTML ANA ETİKETLERİ

Html sayfaları oluşturmadan önce bilmemiz gereken bazı kurallar vardır. Bu kural html sayfaları ve web siteleri oluşturulmak için mutlak şart html’ in ana etiketleridir. Bunları doğru bir şekilde yazmadığımız zamân web sitelerimizde veya web sayfalarımızda birçok hatâlar meydana gelecektir.
 
Şimdi bu etiketlerin nasıl yazıldığını ve ne mânâya geldiklerini açıklayalım;

KOD ÖRNEĞİ;

<!doctype html>
<html> 

       <head> 
             <title>
Web Site Başlığım </title>
       </head>

       <body> 
              <p>
Web Sitemin İlk Paragrafı. </p>
       </body> 

</html>

Görüntü;

Doctype etiketi; Doküman türünün yapısı hakkında tarayıcılara önbilgi vermek için belirtilecek etikettir. Bu etiketin kapanış etiketi yoktur. Doctype etiketleri; xhtml ve html5 olmak üzere iki türlü yazılış şekli vardır.

Xhtml içerisinde de 3 tip doküman türü tanımı vardır. Xhtml içerisinde bulunan 3 tip doküman türünü bir başka içerikte, HTML 5 İLE XHTML ARASINDAKİ FARKLAR adlı içerikte ayrıca anlatacağım.

Fakat şimdi doküman türü tanımının neden yapıldığını kısaca anlatayım; Aslında adından da anlaşılacağı gibi sayfanın veya belge türünün html kodlarını barındırmasıdır. Bu doküman türü tanımlamasının maksadı web tarayıcıların bu kurallara göre sayfayı yorumlayıp ve buna göre bir görünümü ziyâretçilere sunmaktır.

Fakat şimdi doküman türü tanımının neden yapıldığını kısaca anlatayım; Aslında adından da anlaşılacağı gibi sayfanın veya belge türünün html kodlarını barındırmasıdır. Bu doküman türü tanımlamasının maksadı web tarayıcıların bu kurallara göre sayfayı yorumlayıp ve buna göre bir görünümü ziyâretçilere sunmaktır.

Şimdi html ana etiketlerine geçelim;

<html></html> etiketi; Html dokümanlarının ve sayfaların tümünü kapsayıcı bir etikettir. Web sayfaların veya web dokümanlarının, sınırlarının başladığı ve bittiği yerleri belirtir.

<head></head> etiketi; Web sayfalarındaki görünmeyen verilerin ve dokümanların tutulduğu baş etiket mânâsına gelir. HEAD etiketi; genellikle web sayfa açıklamaları, anahtar kelimeler ve verilerin arama motorlarına harici dosyaların tanımlamasını sağlar.

<title></title> etiketi; Head etiketi içerisine yazdığımız tarayıcıların sekme kısımlarında görünen sayfa başlığıdır.
Yazılması zorunlu değildir fakat arama motorlarının sayfanızı tanımlaması ve indexlemesi için yazılabilir. Tekrar belirtmek gerekiyorsa başlığın yazılmaması eksi değer taşımaz. Yalnız şunu belirtmekte faydalı olacağını düşünüyorum. Title etiketinin doğru bir şekilde yanıt vermesi için head etiketleri arasına yazılması gerekiyor.

<body></body> etiketi; Web sayfaların gövdesini oluşturan etikettir. Ziyâretçilere tarayıcı aracılığıyla gösterilecek yerdir. Görsel manada web sitelerin veya web sayfaların, bütününü oluşturduğu kodların yoğunlukla yazıldığı kısımdır.