HTML NEDİR?

HTML, açılımı (Hypertext Markup Language) yani Türkçe karşılığı; Üstün Metin İşâretleyici Dil mânâsına gelmektedir. İnternet üzerinde web sitelerin veya verilerin paylayışıldığı metin tabanlı dildir.

HTML, web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için gerekli dillerden bir tanesidir. Sadece HTML kodları ile bir web sitesi yapabiliriz.

Bunlara dinamik web siteleri aksine statik veya diğer adıyla sabit web siteleri adı verilir. Dinamik web siteleri yapmak için PHP vb. gibi programlama dillerine ihtiyaç vardır. HTML hakkında yanlış algı oluşmamasından dolayı şunu açıklamakta faydalı olacağını düşünüyorum. HTML bir programlama dili değildir.

Programlama dillerine örnek vermek gerekiyorsa şöyle diyebiliriz; Programlama dilleri mantıksal yönden metotlara, verilere erişmek için ve belirli bir plân üzerinde uygun hâle getirilmiş açıklamalardan oluşur.

HTML dilinin programlama dili olmamasının tam mânâsı; Aslında bu dili ziyâretçi taraflı interaktif etkiyi sağlayamadığından ve yorumlayıcı programlarla yani Browser veya diğer adıyla (Tarayıcı) aracılığıyla çalışmasıdır.

HTML’ in ana kuralları; yazı, görüntü, video, ses gibi verileri web sayfalarını birbirine bağlamak ve web tarayıcıları tarafından düzgün bir şekilde görüntülemesidir.

Bundan dolayıdır ki, HTML web sitelerinin temelini oluşturur ve web sitelerinin hemen, hemen hepsi HTML dili ile yazılır.

HTML “tag” yani etiket adını almış bir yapı ile oluşturulur.

<html> 

       <head> 

       </head>

       <body> 

       </body> 

</html>

 

Örnekteki; HTML etiketleri içerisine yazacağımız veya barındıracağımız tüm veriler bir HTML sayfasını oluşturmaktadır.

HTML etiketleri içerisine yazacağımız mutlak şart etiketler de vardır. Bunlar; <head> </head> ve <body> </body> etiketleridir.

HEAD ve BODY etiketlerine ilerleyen derslerde daha detaylı bir şekilde değineceğiz. Fakat,  şimdi gelin bu etiketleri kısaca açıklayalım;


HEAD etiketi: Doküman veya verilerin tutulduğu üst kısmı tanımlar. <head> … </head> etiketi arasına yazılmış veriler bir kaç müstesna etiketler dışında web sayfasında gösterilmez.

HEAD etiketi; genellikle web sayfa açıklamaları, anahtar kelimeler, verilerin arama motorlarına veya harici dosyaların tanımlamasını sağlar.


BODY etiketi: Ziyâretçilere yazı, resim, video, görsel veriler veya dokümanlar gibi vs. işlemler <body> … </body> etiket içerisinde gösterilir. BODY etiketi görsel mânâda kod çalışmalarının yapıldığı en geniş etikettir. 

HTML NEDEN GEREKLİDİR VE HTML İLE NELER YAPILIR ? 

Web sayfaları ve web siteleri yapmak için HTML gerekli bir dildir. Html web sitelerinin temelini oluşturur. 

Html tamamen ücretsizdir ve metin tabanlı bir dil olduğundan dolayı programlama dillerine göre öğrenilmesi en kolay dildir.

Html dokümanları veya web sayfaları oluşturmak için birçok editör programları mevcuttur. Html editör programları olmasa bile örneğin; Windows, Linux, Mac vb. işletim sistemlerinde bulunan not defteri (Note Pad) programlarıyla web sayfaları oluşturabilirsiniz. 

Html dosyalarını çalıştırmak için ek bir yazılıma gerek duymazsınız. Tek ihtiyacınız bilgisayarınızda bulunan Web Tarayıcınız (Browser) yeterlidir.

HTML İLE NELER YAPILIR ?  

Html dili ile yapabileceklerimiz burada sayacaklarımızla kısıtlı değil âncak şimdi bunları kısaca açıklayalım; 

  • Yazı biçimleri (renk, boyut, font vs.) oluşturmak
  • Resim stilleri oluşturmak ve dosyalarının çalıştırılması
  • Video dosyalarının çalıştırılması
  • Ses dosyalarının çalıştırılması
  • Tablo uygulamaları
  • Çerçeve uygulamaları
  • Form uygulamaları
  • Tuval çalışmaları
  • Stil dosyaları ile çalışmalar ve statik web siteleri vb. gibi web uygulamalarının ve web sitelerinin görsel mânâda ihtiyaç duyduğu birçok şeyi yapabiliriz.