HTML – TITLE ETİKETİ (TAGI)

TITLE ETİKETİ: Web sayfaların veya web dokümanların başlığını belirlemek maksadıyla kullandığımız etiket türüdür. 

<title></title> etiketi <head></head> etiketleri arasına yazılır. Doğru yazılış biçimi bu şekildedir. Eğer Body kısmına yazılırsa tarayıcı sekmesinde başlığı gösterecektir. Yalnız <body></body> etiketleri içerisine yazılış şekli yanlıştır.

Şimdi title etiketinin örneğini inceleyelim;

KOD ÖRNEĞİ;

<html> 

       <head> 
             <title>
Sayfa Başlığım </title>
       </head>

       <body> 
              
       </body> 

</html>


Şimdi oluşturduğumuz HTML sayfasını kaydedip ve ardından tarayıcımızı açıp, <title> </title> etiketi içerisine yazdığımız sayfa başlığının çalışıp çalışmadığına bakabiliriz.

Tarayıcı Desteği;

Chrome  Firefox IE Opera Safari
EVET EVET EVET EVET EVET

<title> </title> etiketinin diğer kullanım maksadı; arama motorlarının düzenli ve hiyerarşik bir yapıda sayfanızı indexlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca ziyâretçilerin hangi sayfada bulunduğu konusunda ve site içerisinde rahatça gezinmelerine yardımcı olmuş olursunuz. 

TİTLE etiketine Sayfa içeriği ile alakalı sayfa başlığı yazın, böylece arama motorlarının da sevdiği SEO yani (Arama Motoru Optimizasyonu) tekniğini kullanmış olacaksınız. Buda sayfanıza artı bir değer sağlamış olacak.

Faydalı olduğunu düşündüğüm bir hatırlatma yapmak istiyorum.
 
<title> </title> etiketi HTML’in statik bir yapısı olduğundan dolayı her sayfa için yalnız bir defa kullanılır. Programlama dillerinden herhangi biri kullanılırsa, o zaman o dile ait sorgu işlemleriyle birden fazla işlem oluşturulabilir.